ua.vcom.biz
Новини України

Що таке барабанна перетинка та як правильно чистити вуха?

Що таке барабанна перетинка та як правильно чистити вуха?

Вуха — така ж частина тіла, як і всі інші. І очищати їх так само важливо, як і, наприклад, мити голову, тіло, чистити зуби або проводити гігієну очей — як дорослим, так і дітям. Якщо цього не робити, то в вухах збирається вушна сірка, яка в невеликих кількостях є природною захисною змазкою і дозволяє захистити барабанну перетинку і слухову трубу від сторонніх мікроорганізмів і речовин, а накопичуючись, стає джерелом хвороботворних бактерій.

Фізіологічні процеси в порожнині вуха у дітей аналогічні дорослим. У малюків, так само як у людей старшого віку виробляється сірка, яку потрібно видаляти. Ось тільки чистити вушка дитині небажано звичайними паличками. У цьому віці барабанна перетинка ще не до кінця сформована, вона знаходиться ближче до закінчення слухового проходу, тобто до раковини. Здійснювати гігієнічні процедури потрібно регулярно, але з особливою обережністю.

Батьки часто думають, що якщо дитині не чистити вуха, то вони будуть хворіти. Досвід медиків показує, що все йде з точністю навпаки. Сірка оберігає вуха від застуди, запальних процесів і попадання в них рідини. Вичищаючи вуха, ви тим самим позбавляєте їх необхідного захисту. Не варто ризикувати здоров'ям свого малюка.

Розберімось, як правильно чистити вуха дитині. Вушна сірка зазвичай виводиться самостійно. Лікарі не рекомендують займатися очищенням зовнішнього слухового проходу від сірки. Слуховий прохід очищається самостійно. Батьки повинні лише стежити за чистотою мочок вух, складочок і областю за вухами, промиваючи їх водою і милом. У зв'язку з цим, чистити вуха немовляті необхідно, але, звісно, в усьому важлива міра й обережність.

У перші місяці життя дитини досить проводити чистку його вух раз в тиждень - 10 днів. Коли новонароджений підросте — процедуру можна зробити частішою. Крім того, не забувайте щоранку очищати шкіру за вушками малюка за допомогою змоченого у воді ватного або марево тампона або ватного диска. В ідеалі, це потрібно робити після ранкового вмивання. Але не намагайтеся чистити вухо всередині. Дуже велика небезпека травмування барабанної перетинки!

Ідеально чистити вуха дитині за допомогою змочених у воді спеціальних ватних паличок з обмежувачами, які продаються в дитячих магазинах. Багато, хто пробував ними скористатися, нарікають на обмежувачі: мовляв, ці ватяні кульки не дозволяють хоч трохи проникнути в вушко або носик малюка, навіщо вони взагалі потрібні? Такі ватяні палички безпечні, і ви при всьому бажанні не зможете проникнути глибше, ніж можна, у вушко малюка. І звісно, ні в якому разі не використовуйте різного роду саморобні й «дорослі» засоби для очищення вушок новонародженого: зубочистки або сірники з ваткою, звичайні ватяні палички й т.д.

IxUXucfVALZWorBHfxU756jw6OrXnRfQ

Запам'ятайте, що сірка в вухах — це не бруд! Тому не треба її старанно вичищати; чим частіше чистити вуха і глибше, тим гірше. Тоді вушна сірка починає вироблятися активніше і накопичуватися ще більше. Сірка буває темною, світлою і сухою. Тільки темна сірка утворює коричневе колечко біля входу в слуховий прохід. І тільки це скупчення сірки навколо входу можна видаляти, не проникаючи в слуховий прохід. Якщо ж використовувати ватяну паличку, намагаючись глибше "очистити" слуховий прохід, ми проштовхуємо сірку туди, де і накопичуються сірчані маси у вигляді сірчаних пробок.

Небезпечним є утворення сірчаних пробок. Лікувати сірчані пробки самостійно не можна. Потрібно звернутися за допомогою до лікаря — отоларинголога. У лікаря за пару хвилин ви будете позбавлені від надокучливої проблеми, а також отримаєте ряд рекомендацій на майбутнє. Самостійне лікування сірчаних пробок в більшості випадків призводить до пошкоджень слухового проходу.

Повернемося до питання про барабанну перетинку. Барабанна перетинка являє собою тонку шкіру у вигляді лійки, яка відділяє слуховий прохід від середнього вуха. Роль барабанної перетинки полягає в передачі вібрації повітря, звуку — на молоточок. Ці коливання передаються на слухову кісточку, і далі по системі слухових кісточок — ковадла та стремінця — на внутрішнє вухо. У разі розриву барабанної перетинки або наявності в ній отвору її коливання можуть порушуватися, що призводить, своєю чергою, спричиняє порушення слуху.

Крім того, наявність отворів в цій перетинці сприяє потраплянню інфекції в порожнину середнє вуха, що загрожує його запаленням — середній отит.

Причиною травми може стати вплив на барабанну перетинку з боку зовнішнього слухового проходу (при чищенні вух, при спробах дістати інородне тіло й інших подібних ситуаціях).

Через те, що барабанна перетинка знаходиться глибоко в вусі й не доступна простому огляду, запідозрити травму можна тільки за скаргами дитини. У момент травми хворий відчуває в вусі різкий біль, після чого значно знижується слух і з'являється дзвін у вусі, може спостерігатися кровотеча з зовнішнього слухового проходу. Уточнити діагноз може тільки лікар при проведенні отоскопії — огляду барабанної перетинки візуально.

Що робити батькам? Якщо дитина раптом оглухла на одне вухо після маніпуляцій і скаржиться на болі — негайно потрібно звернутися на прийом до ЛОР-лікаря.

Будьте здорові!