Травма носа - найпоширеніше пошкодження в області обличчя. Травми носа та пазух зустрічаються досить часто, що пояснюється виступаючим розташуванням цього органу стосовно скелету обличчя.
Виділяють наступні види травм носа:
● пошкодження м'яких тканин;
● пошкодження хрящів носа (як правило, травмується носова перегородка);
● пошкодження кісткових структур носа (переломи кісток носа без зміщення і зі зміщенням уламків).
Найчастіше зустрічаються переломи носової перегородки й кісток носа та забої носа. Проявляються утрудненням носового дихання, кровотечею з носа, болем, набряком.
Наслідками травм є носові кровотечі, утворення гематом і абсцесів, викривлення носової перегородки, деформація носа, хронічні запальні процеси в порожнині носа. Усі види пошкоджень можуть бути закритими (без порушення цілісності шкірних покривів) і відкритими (з порушенням цілісності шкіри). Відкриті пошкодження (рани) носа можуть бути проникаючими й непроникаючими в порожнину носа. Травми носа нерідко поєднуються з черепно-мозковою травмою. Струс головного мозку супроводжується нудотою, запамороченням і головним болем.
Основні причини травм носа – падіння, бійки, спортивні травми й дорожні аварії. Частіше від травм носа страждають хлопчики шкільного віку та молоді чоловіки.
Будь-яка травма носа супроводжується набряком м'яких тканин, який може ускладнювати діагностику. При пошкодженні м'яких тканин носа носова кровотеча розвивається не завжди. Ознаками перелому кісток носа та носової перегородки є носова кровотеча. Потрібно враховувати, що ступінь вираженості носової кровотечі не завжди відображає тяжкість ушкоджень носа. Інтенсивні носові кровотечі можуть спостерігатися у хворих з супутньою гіпертонічною хворобою, порушенням функції печінки та хворобами крові.
Першою допомогою відразу після забиття носа є спокій для малюка і самозаспокоєння батьків.
Неприпустимі є різкі рухи, сякання, тривалі розмови, чхання, через те, що це може спровокувати, або посилити кровотечу. Після цього необхідно нахилити голову дитини вперед, щоб уникнути потрапляння крові в носоглотку і на область перенісся покласти холод (міхур з льодом або заморожений пакет з морозильної камери, шматочки снігу або льоду), обгорнуті багатошарової тканиною.
Подальше лікування проводиться тільки після огляду дитини лікарем, який визначає тяжкість травми й наявності пошкоджень структур носа.